9 November 2017 – The Burger King-sponsored Amajita have been drawn in a tricky group in the 2017 COSAFA U20 Championships.

The South Africans, runners up in the last edition of the tournament, will have to deal with North African guest nation, Egypt, as well as Mozambique and Mauritius in Group B.

The competition will be played in Kitwe, Zambia from 6 – 16 December 2017.

In the first match, Amajita will be up against Mozambique on Thursday, 7 December at Nkana Stadium. The second match will see Thabo Senong’s charges playing against Mauritius on Sunday, 10 December at the same venue.

Both clashes kick off at 12h00.

In the third and final group stages fixture Amajita will move to Arthur Davies Stadium for a date with Egypt on Tuesday, 12 December, while Mozambique and Mauritius will battle it out in the other group match – the clashes will be played simultaneously at 15h00.

In Group A hosts and defending champions Zambia will take on Swaziland, East African guest nation Uganda and Malawi.

Group C will be another tough one to call with Angola, Lesotho, Namibia and Zimbabwe battling it out for the top spot.

The three group winners will be joined by the best placed runner up in the semifinals.

Zambia will open the defence of their title with a clash against Uganda at the Arthur Davies Stadium on Wednesday, 6 December – but the opening match of the regional soccer showpiece will see Swaziland lock horns with Malawi earlier in the day.

Angola will also be in action on the opening day against Namibia.

Matches will be played at the Arthur Davies and Nkana stadiums in Kitwe.

The group stage will be completed on December 12, followed by a rest day, with the semifinals to be staged at the Arthur Davies Stadium on December 14.

The third-place play-off and the final will move to the Levy Mwanawasa in Ndola on December 16.

NB: FORMAT FOR THE DRAW:

  • Hosts Zambia, South Africa and Angola were all seeded
  • Defending champions Zambia were in Group A, while South Africa, who finished runners-up in 2016 were in Group B
  • Angola were the third seeded team having finished fourth last year, with bronze-medalists DR Congo not taking part in this championship

Group A
Zambia, Swaziland, Uganda, Malawi

Group B
South Africa, Egypt, Mozambique, Mauritius

Group C
Angola, Lesotho, Namibia, Zimbabwe

SA U20 COSAFA Fixtures:

South Africa vs Mozambique

Thursday, 7 Dec 17

Nkana Stadium

12h00

Mauritius vs South Africa

Sunday, 10 Dec 17

Nkana Stadium

12h00

South Africa vs Egypt

Tuesday, 12 Dec 17

Arthur Davies Stadium

15h00

 FULL FIXTURES:

COSAFA UNDER – 20 YOUTH CHAMPIONSHIP

KITWE, ZAMBIA

2017

 
   
No Match GROUP  Date
K.O. Time
Venue:
 
     

A

 

06/12/2017

11h30  

Arthur Davies

 
1.

SWAZILAND

V MALAWI  
             
2. ANGOLA V NAMIBIA C 06/12/2017 14h30 Arthur Davies  
             
3. ZAMBIA V UGANDA A 06/12/2017 17h30 Arthur Davies  
             
4. SOUTH AFRICA V MOZAMBIQUE B 07/12/2017 12h00 Nkana  
             
5. LESOTHO V ZIMBABWE C 07/12/2017 15h00 Nkana  
             
6. EGYPT V MAURITIUS B 08/12/2017 11h30 Arthur Davies  
             
7. MALAWI V ZAMBIA A 08/12/2017 14h30 Arthur Davies  
               
8. NAMIBIA V LESOTHO C 08/12/2017 17h30 Arthur Davies  
             
9. MOZAMBIQUE V EGYPT B 09/12/2017 12h00 Nkana  
                 
10. ANGOLA V ZIMBABWE C 09/12/2017 15h00 Nkana  
             
11. MAURITIUS V SOUTH AFRICA B 10/12/2017 12h00 Nkana  
             
12. UGANDA V SWAZILAND A 10/12/2017 15h00 Nkana  
                 
13. ANGOLA V LESOTHO C 11/12/2017 12h00 Nkana  
                 
14. NAMIBIA V ZIMBABWE C 11/12/2017 12h00 Arthur Davies  
                 
15. ZAMBIA V SWAZILAND A 11/12/2017 15h00 Nkana  
                 
16. UGANDA V MALAWI C 11/12/2017 15h00 Arthur Davies  
                 
17. SOUTH AFRICA V EGYPT B 12/12/2017 15h00 Arthur Davies  
                 
18. MOZAMBIQUE V MAURITIUS B 12/12/2017 15h00 Nkana  
 

                  

                 REST DAY & DEPARTURES

 

 

 

13/12/2017

     
 

 

                             SEMI FINALS            
19. WIN.GROUP B V BEST LOSER 14/12/2017 14h30 Arthur Davies  
               
20. WIN. GROUP A V WIN.GROUP C 14/12/2017 17h30 Arthur Davies  
 

                             REST DAY

 

 

15/12/2017

     
  3rd/4th CLASSIFICATION    
21. LOSER M19 V LOSER M20 16/12/2017 10h30 Levy Mwanawasa  
   
22. WIN. M19 V WIN. M20 16/12/2017 14h00 Levy Mwanawasa  
          16h00 (PRIZE GIVING CEREMONY)  
 

DEPARTURE OF TEAMS AND OFFICIALS

 

 

17/12/2017

     

 

close
Thanks !

Thanks for sharing this, you are awesome !